ENGELİ AŞ OYUNUMUZ
Etkinlik Planı
Okulun Adı: Ticaret Borsası Anaokulu
Etkinlik Çeşidi: Zemin, Hareket ve Oyun ( Büyük Grup)
Yaş Aralığı: 60-72 Ay
Etkinlik Adı: Engelleri Aş (Parkur Oyunu)
KAZANIM VE GÖSTERGELER
Bilişsel Gelişim
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir
Dil Gelişimi
Kazanım 7: Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar
Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir
Motor Gelişim
Kazanım 1: Yer değiştirme hareketi yapar
Göstergeleri: Yönergeler doğrusunda koşar. Belli bir yüksekliğe zıplar. Belli bir yükseklikten atlar
Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder
Göstergeleri: Müzik ve ritim eşliğinde dans eder
ÖĞRENME SÜRECİ
İlk olarak çocuklar bir araya toplanır ve "Elimizdeki poşette ne var biliyor musunuz? Bunlar bizim oyun bilekliklerimiz beraber bir oyun oynamak istiyoruz. Kim bizimle oynamak istiyorsa oyun bilekliği takıp bize katılabilir" denir. Sonra oyunun nasıl oynatıldığı gösterilir. Oyunda yüksekten atlama, yüksekliğin altından geçme, bantlarla oluşturulan zikzaklardan ayaklarıyla dengede durma,son olarak zikzak şeklinde konulan engellerin arasından geçerek yere oturup bacakları açık şekilde oturulur. Sonra her parkuru tamamlayan oturan arkadaşlarının bacaklarının üzerinden bir iç bir dış olacak şekilde zıplayıp daire şeklinde oturmaya başlanır. En son daire oluşur ve beraber şarkı söylenir.
Materyaller: Elektrik bandı, sınıftaki bez bloklar
Kavramlar: İç-Dış, Yüksek-Alçak
DEĞERLENDİRME
- Oyunu sevdiniz mi?
- Oyun oynarken neler hissettin?
- Oyun zorladı mı?
- Şarkıyı sevdiniz mi?
OKUL GÖZLEMİ
Tarih: 11 Mart 2020
Okul Adı: Ticaret Borsası Anaokulu
Öğretmen Adı: Gülay Okullu
GÖZLEM:OKAN AKDENİZ
Çocuklar istedikleri oyun merkezinde oynamaya başladı. Genellikle grup oyunu tercih ettiler. Bir tane çocuk mutfak oyuncağı ile oynuyordu ve bizlere yaptığı hayali içecek ve yiyeceklerden ikram etti. Hafif zihinsel engelli olan bir öğrenci vardı iletişim kurmaya çalıştık ama başaramadık. Genel olarak tek başına oynuyordu. Bizim yaptığımız etkinliğe de katılmak istemedi. Arkadaşları ile iletişim problemi vardı ve arkadaşları da omu oyum bozuyor diye oyunlarına çok katmak istiyorlardı.
GÖZLEM:MELİSA EROL
Bir grup öğrenci legolarla robot yaptılar robotun adını robi koydular. Mutfak setiyle oynayan öğrenci mış gibi oyununa bizi de davet etti ve ikramlar verdi. Bir grup öğrenci araba yarışı yaptılar. Bazıları ise boyama yapıyorlardı.
GÖZLEM:MELİSA EROL
Bir grup öğrenci legolarla robot yaptılar robotun adını robi koydular. Mutfak setiyle oynayan öğrenci mış gibi oyununa bizi de davet etti ve ikramlar verdi. Bir grup öğrenci araba yarışı yaptılar. Bazıları ise boyama yapıyorlardı.